Reprezentatív közvéleménykutatást végeztünk! Sokszor hallhattuk Polgármester úrtól, hogy beszélget az emberekkel és tudja mit akarnak, de semmiféle hivat ...
Az önkormányzat idősek otthonát tervez építeni a Erdősor utcai kiserdőbe. Az évek során az erdő területe sokat csökkent, a mára alig 3,3 hektáros területből a tervek szerint még 1 hektáros szakaszt kivágnák a beruházásra.
Harcoljunk együtt, hogy ne irtsák, hanem gyarapítsák
Egy klímaválság közepén vagyunk, ahol minden már meglévő,egészségeserdő érték. Gondolnunk kell a gyermekeinkre, sőt, unokáinkra is. Kérlek, állj mellénk és akadályozzuk meg a Gyálon tervezett, természetvédelmi erdő kiirtását. A petíciót egy helyi anyuka indította, akinek fontos a gyermeke élhető jövője és a természeti kincseink is. Gyertek, fogjunk össze.
Gyűjtés
Felkerestük a Renatur 2005 Bt-t, akiktől a következő tételekre kaptunk árajánlatot:
következő tételekre kaptunk árajánlatot:
Ennek az ára bruttó 200 000 Ft, az ehhez szükséges összeget a sikeresen összegyűjtüttük!
Köszönjük segítségeteket! Az elkészült tanulmányt ide kattintva olvashatjátok el
Az elszámolást ezen a linken láthatjátok
Mi történt korábban?
Pápai Mihály, Gyál polgármestere bejelentette, hogy városban új beruházás indul, a gyáli kiserdőben idősek otthonát terveznek építeni.
A lakosságot megosztotta a hír. Az elmúlt 28 évben páratlan, természetes ökoszisztéma alakult ki az erdőben, amelynek egy részét Molnár László helyi lakos által készített videón láthatják. A növényzet több állat- és madárfajnak ad otthont, amelyek létét veszélyezteti az erdő részleges irtása. Gyál város levegője az 1993-ban hivatkozotthoz képest is nagyon sokat romlott az autópályák, ipari parkok, megnövekedett gépjárműforgalom miatt.A dús lombkoronájú fák kivágása a légszennyezettség további romlását eredményezi.
107.oldal: „Az építési szabályok, elsődleges tekintettel a beépíthetőségre, korlátozzák az épület méreteit, így a területi viszonyokra és a keresletre való tekintettel a kiírásban megjelölt ingatlan (Bajcsy-Zsilinszky utca 41-43., volt rendőrség telke) nem megfelelő nagyságú az tervezett épület elhelyezésére, ezért megfontolandó lehet egy másik önkormányzati ingatlanon megépíteni a létesítményt. Az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok közül az idősotthon továbbtervezését és majdani megépítését – az infrastruktúra szempontjából is megfelelően – javasoljuk, hogy az Erdősor utcai – Toldi Miklós-Kisfaludy utca közötti erdő – 4856/6 helyrajzi számú ingatlanon folytatni. A javasolt ingatlan egy 3,3 hektáros, erdészeti szempontból elöregedett erdőterület. Javasoljuk az ingatlan Toldi Miklós utcai részétől kezdődően mintegy 1 hektárnyi terület leválasztását az idősotthon megépítéséhez, míg a fennmaradó 2,3 hektár pedig megmaradna zöldterületként.”
Pápai Mihály polgármester interjút adott a Williams TV-nek, mögötte a kiirtásra ítélt erdő látható, ami nem egy tarvágásra érett erdő képét mutatta.
Az interjúból kiderül, hogy eredetileg a régi rendőrség helyére tervezték az épületet, ám annak a területe kevésnek bizonyult. Ehelyett merült fel az az új helyszín.
Elhangzik az is, hogy az erdőt korábban az önkormányzat próbálta rendbe tenni, de
2,5 millió forint pénzbírságot kapott, ezért elálltak a további munkálatokkal. Később kiderült, hogy ez a bírság két idős fa kivágása miatt keletkezett.
A Polgármester közérdekre hivatkozással kérte az erdészeti szakhatóság véleményét, 145. oldalon. Dr. Tarnai Richárd kormánymegbízott válasza pedig a 146. oldalon olvasható. Az erdészet válasz: “Tájékoztatom, hogy erdőterület igénybe vételének esetére az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (a továbbiakban: Evt.) 77-83/A. §-i vonatkoznak. Az Evt. 78.§. (1) bekezdése értelmében erdőt igénybe venni – csak kivételes esetben, a közérdekkel összhangban lehet. “, valamint “ erdő igénybe vételi eljárás során az illetékes természetvédelmi hatóság szakvéleménye is“
A határozatban a polgármester Gyál 4856/6 hrsz. területét kiemelt fejlesztési területnek nyilvánította. A környezeti hatásvizsgálat készítését nem tartotta indokoltnak, valamint szerződést kötött a PESTTERV-vel a tervezési munka elvégzésére.
2021.május 13.
Közösségünk csatlakozott ahhoz a lakossági kezdeményezéshez, amelyet Kovács Sára helyi lakos indított, és juttatott el a gyáli képviselő-testülethez. A lakossági kezdeményezés fő célkitűzése, hogy az Erdősor utcai kiserdő megmaradjon és fejlődjön. A kezdeményezésre még nem érkezett válasz.
A helyi kezdeményezést indító lakosokkal megegyeztünk, hogy az ügyben együtt dolgozunk. Felvettük szakértőkkel a kapcsolatot, akiktől árajánlatot kértünk az erdő állapotának felmérésére. Az ő díjukra megkezdtük a gyűjtést.
Önkormányzat 13/1993. (VIII.26) számú rendelet
Kovács Sára kutatómunkájából megtudtuk, hogy az Önkormányzat 13/1993. (VIII.26) számú rendelet 1 §.-a értelmében az önkormányzat a Kisfaludy – Bem József utca között elterülő Jálics dombot és a Kisfaludy- Bacsó Béla utca közötti erdőterületet védetté nyilvánította, a 2 §.-ban meghatározott céllal, ami a történelmi emlékek, az egybefüggő zöldfelületek megőrzése mellett, a lakosság számára kikapcsolódási, sportolási lehetőség megteremtését és a fokozott környezetvédelmet irányozta elő, melyet a rendelet 1.sz. mellékletében részletesen kifejt.
„(…) új, értékes növényeket kell telepítenünk a régiek mellé különböző természeti, esztétikai és egyéb feltételek figyelembevételével. Az így létrehozott biológiai sokféleség biztosítja a jövőben a terület igazi értékét. A Jálics dombhoz kapcsolódó akácerdő az egyetlen összefüggő zöldterületünk, amely levegőszűrésével és oxigéntermelésével sokat javít a környék légszennyezettségén. Ráadásul lakott területen fekszik, tehát közelsége megnöveli a jelentőségét. Így minden korosztály számára lehetőség nyílik az egészséges, szabad levegőn való kiránduláshoz, játékhoz. Feltétlenül tanulmánytervet kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell a park tájba illő bekerítését, sétautak, padok, pihenőhelyek kialakítását. Arborétumi fák, bokrok, növények telepítését, sziklakert létrehozását. A parkkal közvetlen határos tisztáson kispályás futballpálya és játszótér megépítését, amelyet tájba illő, fajátékokkal kell berendezni.”
A fentiek nem valósultak meg. A gyáliaknak kirándulóhelyekért a környező településekre kell utaznia, miközben itt helyben is adott lehetne a lehetőség erdei szabadidős tevékenységekre.
és ápolják az erdőt!
Reprezentatív közvéleménykutatást végeztünk! Sokszor hallhattuk Polgármester úrtól, hogy beszélget az emberekkel és tudja mit akarnak, de semmiféle hivat ...
Július 17-én a buborékfújó workshop és a faölelés programunk nagyon izgalmasan alakult. A felettünk átvonulóvihar lehűtötte a levegőt de a lelkesedésü ...
📷Az Eleven Gyál közössége, Gyál utolsó belterületi erdőjét, annak minden szépségét és zeg-zugát szeretné a lakosság részére egy fotókiállítás kere ...
Április 28-án vasárnap kora délután a kiserdővédők szemétszedéssel egybekötött pikniket és tölgymagonc örökbefogadást tartottak. A TeSzed ...
A gyáli Kiserdőbe építendő Idősotthon beruházás körüli helyzet évek óta levelezési elfoglaltságot ad a közösségünknek. Összefoglaltuk a fontosabb hatósági megke ...
Civil sétánk második alkalommal Gyál Millenniumi park Madárbarát kerjétől indult, amely egy elhanyagolt terület és amelyet helyi védettség alá vett az önkormány ...
Miért kell védeni a városi erdőket? A Kiserdő védelmének újabb állomásához értünk július 22-én szombat délután. A Focipálya Közösségi téren megrend ...
40 fokban forró a beton, hűvös az erdő? Mértünk közösen azért, hogy megmutassuk miért kellenek a városi erdők! Egy regisztrációs űrlapon vártuk ...