A gyáli Erdősor utcai Kiserdő sorsa évek óta központi téma a városban. Az önkormányzat szemet vetett a területre, ahova hatalmas méretű idősek otthonát szeretne építeni, ami 1 hektárnyi erdő kivágásával járna. Ehhez már le is vették a természetvédelmi oltalmat a területről.
Ez az utolsó belterületi erdő a városban, ami – tekintettel a klímaváltozásra és a város körül gombamód szaporodó ipari parkokra – pótolhatatlan értékkel bír a városban lakók számára.
Egy 2024 nyarán lezárult reprezentatív közvélemény-kutatásunk szerint ezt már nem csak az Eleven Gyál közössége – és számos megkérdezett szakértő – gondolja így, hanem a gyáli lakosok elsöprő többsége is.
A kutatáshoz az adatfelvételt helyi civil szervezetünk tagjai végezték (szigorúan betartva a szakemberektől megkapott módszertant), az adatfeldolgozást pedig egy, a szakmában dolgozó szimpatizáns készítette el.
Mindezek eredménye egy reprezentatív, a valóságot jól bemutató kutatás.
A 451 helyi lakos megkérdezésén alapuló kutatás eredménye még a készítőit is meglepte, ugyanis a kiserdőbe tervezett beruházást a gyáliak 90%-a elutasítja. 75%-uk másik helyszínen szeretné, ha megvalósulna, 15%-uk pedig egyáltalán nem tartja szükségesnek.
A kutatás eredményét az Eleven Gyál civil szervezet egy részletes bemutató segítségével foglalta össze és publikálta, amely itt elérhető el: https://youtu.be/S3C7BdpYxmM
Ezt az anyagot természetesen eljuttattuk a helyi képviselő testületnek is, akik azonban válaszra sem méltatták.
Annak érdekében, hogy az ügyre terelődjön a figyelem, egy helyi óriásplakáton is sikerült megjeleníteni a kutatás eredményét.
Az óriásplakáton az üzenet mögött lévő fotó a kiserdő szépségeit bemutató “Az ER(D)Ő velünk van! c. fotópályázat egyik nyertese, amelyre 2024 nyarán került sor.
2 hét alatt közel 50 fotó érkezett a pályázatra, amiből a legjobb 30 képet – helyi lakosok szavazati alapján – kiválasztva kiállítást is szerveztünk. Ez megtekinthető volt a városi közösségi házban, később pedig a város közterein kerültek bemutatásra a képek a Civil Kollégium Alapítvány “Részvétel Hónapja” programsorozatának részeként, ezzel is hangsúlyozva, mennyire fontos a közös kiállás természeti kincseink védelmében. 2025-ben folytatjuk a képekből szervezett vándorkiállításokat Gyál közterületein.
A célunk az volt és a jövőben is az, hogy olyan láthatóságot teremtsünk az erdőnek, ami a szépségét és az értékeit megmutatja, miközben a kérdőíves felmérés üzenetét is eljuttatjuk a gyáli lakosok és az önkormányzat felé.
December 5-én pedig az Önkéntes Központ Alapítvány zsűrije a 2024-évi Közösségi kezdeményezés díját az Eleven Gyál kiserdő kampányának ítélte meg és a Kiserdő megmentéséért oklevelet vehettünk át.